Sexuální násilí

Byla jste znásilněna (byla jste donucena k sexu použitím násilí nebo pod výhrůžkou použití násilí)? Pokusil se Vás známý, rodinný příslušník nebo i neznámý člověk donutit k sexu? Přinutil Vás k jiným sexuálním praktikám (orální sex, anální sex, osahávání, sebeukájení)? Přinutil Vás k souloži s někým dalším? Donutil Vás se svléknout, sebeukájet se? Toto vše odkazuje k sexuálnímu násilí.

Pamatujte si: znásilnění nebo jiné sexuální násilí není Vaše chyba!

Sexuálním násilím rozumíme jakýkoliv sexuální kontakt vykonaný proti vůli druhého člověka, včetně pokusu o něj. Škála forem sexuálního násilí je široká, sahá od poznámek nebo návrhů se sexuálním podtextem, přes sexuální obtěžování až po znásilnění (vaginální, orální, anální).

 

Pokud se stanete obětí znásilnění, tak:

  • kontaktujte osobu, které důvěřujete: Nezůstávejte se svými pocity sám/a. Požádejte o podporu osobu, se kterou se cítíte v bezpečí. Mluvte o tom, co prožíváte, případně požádejte o doprovod na vyšetření u lékaře a/nebo na výslech na policii.
  • vyhledejte bezpečné místo: Požádejte o možnost uchýlit se na nějakou dobu k přátelům nebo rodině. Můžete také využít možnosti přespání v krizovém centru, kde je stále přítomen psycholog.
  • zajistěte důkazy o napadení: Pokud jste utrpěla v důsledku napadení zranění nebo máte poškozené oblečení, požádejte důvěryhodnou osobu, aby Vaše zranění a/nebo oblečení vyfotografovala. Oblečení uložte do igelitového sáčku a neprodyšně jej uzavřete. Pokud se rozhodnete oznámit napadení na policii, předejte své oblečení policistům jako důkaz.
  • vyhledejte lékařskou pomoc: Nemyjte se a v co nejkratší době po napadení navštivte pohotovost nebo svého gynekologa. Sdělte mu, že jste byla sexuálně napadena, požádejte o ošetření a vystavení lékařské zprávy.

Znásilnění patří mezi sexuálně motivované trestné činy, u kterých je potřeba zvlášť citlivého zacházení s oběťmi. Zákon Vám jako zvlášť zranitelné oběti přiznává například právo:

  • žádat, abyste při úkonech trestního řízení nepřišel/a do kontaktu s pachatelem;
  • zvolit si pohlaví osoby, která Vás bude vyslýchat;
  • aby byl Váš výslech prováděn tak, aby se nemusel později opakovat;

 

Jste neslyšící? Podívejte se na videa ve znakovém jazyce o sexuálním násilí, co dělat po znásilnění nebo jaká jsou vaše práva.

Získejte odbornou pomoc a nebuďte na tuto těžkou situaci sami. Pro bližší informace o Vašich právech a možnostech jejich uplatnění nás kontaktujte:

Infolinka pro oběti sexuálního násilí - 777 012 555

  • každé pracovní úterý 17:00 - 19:00 a každý pracovní čtvrtek 19:00 - 21:00

 

Telefonicky na tel. 608 222 277

  • sociální pracovnice - pondělí až pátek 9:00 - 15:00 (funguje spíše pro objednání konzultace, pokud potřebujete informace nebo chcete sdílet své pocity, emoce či podporu v tíživé situaci, volejte infolinku 777 012 555)
  • linka právní pomoci pro oběti domácího a sexuálního násilí úterý 9:00 - 12:00 a středa 17:30 - 20:30

 

Online

 

Osobně

  • Praha - V Luhu 715/6, 140 00 Praha 4 (pouze po předchozím objednání)
  • Příbram -  Dlouhá 97, 261 01 Příbram III (pondělí 9-15)
  • BerounWagnerovo náměstí 1541, Beroun (čtvrtek 9-15)
  • Benešov - Piaristická kolej Masarykovo nám. 1,  256 01 Benešov (9-15)

 

Přečtěte si více v naší brožuře Nejste na to sama: Informace pro oběti sexuálního násilí a jejich blízké.

Víte, jaká máte práva jako oběť trestného činu? Podívejte se na informační videa.

 

Realizujeme také skupiny pro ženy, které zažily sexuální násilí a skupiny pro blízké obětí. Informujte se, zda se aktuálně otevírá další běh skupiny na e-mailu poradna@profem.cz

Podrobnější článek o sexuálním násilí naleznete zde.