Sexuální násilí

Byla jste znásilněna (byla jste donucena k sexu použitím násilí nebo pod výhrůžkou použití násilí)? Pokusil se Vás známý, rodinný příslušník nebo i neznámý člověk donutit k sexu? Přinutil Vás k jiným sexuálním praktikám (orální sex, anální sex, osahávání, sebeukájení)? Přinutil Vás k souloži s někým dalším? Donutil Vás se svléknout, sebeukájet se? Toto vše odkazuje k sexuálnímu násilí.

Pamatujte si: znásilnění nebo jiné sexuální násilí není Vaše chyba!

Sexuálním násilím rozumíme jakýkoliv sexuální kontakt vykonaný proti vůli druhého člověka, včetně pokusu o něj. Škála forem sexuálního násilí je široká, sahá od znásilnění (vaginální, orální, anální) k „pouhým“ poznámkám nebo návrhům se sexuálním podtextem.

 

Pokud se stanete obětí znásilnění, tak:

  • kontaktujte osobu, které důvěřujete: Nezůstávejte se svými pocity sám/a. Požádejte o podporu osobu, se kterou se cítíte v bezpečí. Mluvte o tom, co prožíváte, případně požádejte o doprovod na vyšetření u lékaře a/nebo na výslech na policii.
  • vyhledejte bezpečné místo: Požádejte o možnost uchýlit se na nějakou dobu k přátelům nebo rodině. Můžete také využít možnosti přespání v krizovém centru, kde je stále přítomen psycholog.
  • zajistěte důkazy o napadení: Pokud jste utrpěla v důsledku napadení zranění nebo máte poškozené oblečení, požádejte důvěryhodnou osobu, aby Vaše zranění a/nebo oblečení vyfotografovala. Oblečení uložte do igelitového sáčku a neprodyšně jej uzavřete. Pokud se rozhodnete oznámit napadení na policii, předejte své oblečení policistům jako důkaz.
  • vyhledejte lékařskou pomoc: Nemyjte se a v co nejkratší době po napadení navštivte pohotovost nebo svého gynekologa. Sdělte mu, že jste byla sexuálně napadena, požádejte o ošetření a vystavení lékařské zprávy.

Znásilnění patří mezi sexuálně motivované trestné činy, u kterých je potřeba zvlášť citlivého zacházení s oběťmi. Zákon Vám jako zvlášť zranitelné oběti přiznává například právo:

  • žádat, abyste při úkonech trestního řízení nepřišel/a do kontaktu s pachatelem;
  • zvolit si pohlaví osoby, která Vás bude vyslýchat;
  • aby byl Váš výslech prováděn tak, aby se nemusel později opakovat;

Pro bližší informace o Vašich právech a možnostech jejich uplatnění nás kontaktuje. Získejte odbornou pomoc a nebuďte na tuto těžkou situaci sami.

Kontaktujte nás na:

Tel. čísle: 608 222 277 Sociální pracovnice je na telefonním čísle dostupná ve všední dny od 9,00 do 15,00. Mimo tento čas je na telefonu nahraný vzkaz, který upozorňuje volající, že volají mimo pracovní dobu sociální pracovnice

Na poradně 

Na chatu

Pobočky:

PRAHA - V Luhu 715/6, 140 00 Praha 4

PŘÍBRAM -  Dlouhá 97, 261 01 Příbram III

BEROUN -  Komunitní centrum Beroun, Bezručova 928, 266 01 Beroun

BENEŠOV - Piaristická kolej Masarykovo nám. 1,  256 01 Benešov

Linka právní pomoci pro oběti domácího a sexuálního násilí

úterý 9:00 - 12:00 a středa 17:30 - 20:30 na tel. čísle: 608 222 277

 

Podrobnější článek o sexuálním násilí naleznete zde.