OstatníPOMOC

Tým proFem

Ostatní

S čím dalším se na nás můžete obrátit?

Před několika měsíci jsem se rozešla se svým přítelem, on však náš rozchod vůbec neakceptuje. Pravidelně na mě čeká před školou, píše mi nebo volá. Snažím se mu vyhýbat a neodpisovat, ale ani tak s tím nepřestává.  Přihlásil se mi i na email a z něho rozesílá nevhodné zprávy mým kamarádkám. Je to, co dělá, dostatečné na to, abych mohla podat trestní oznámení?

Obsahově jsou skutečnosti, které uvádíte, dostatečné na podání trestního oznámení. Jestli Vám aktuální chování bývalého přítele znepříjemňuje život a máte strach, můžete trestní oznámení podat. Akorát bych chtěla upozornit na to, že prokázání stalkingu není jednoduché. Stalking je jeden z nejobtížněji prokazatelných trestných činů a záleží na tom, nakolik to policie individuálně vyhodnotí jako závažné či potenciálně ohrožující.


Můj bývalý partner, se kterým jsem se rozešel, mě neustále pronásleduje online. Nejdřív psal jen urážlivé komentáře a také urážel mou rodinu. Zablokoval jsem ho. Teď se přesunul na jiné sociální sítě. Vytváří si falešné profily s mým jménem a mou fotkou v profilu. Následně zanechává urážlivé komentáře (často sexuálního charakteru) na profilech mých přátel a rodiny a mého současného partnera. Já s ním žádnou komunikaci nemám, jen jsem si uložil screenshoty jeho komentářů. Chtěl bych se zeptat, jak můžu zabránit dalším akcím z jeho strany v budoucnu. Pomohlo by, kdybych si změnil uživatelské jméno a fotku, aby mě nemohl vyhledat a tudíž označit v těch komentářích? Jsou zde nějaké další kroky, které můžu podniknout?

V této situaci, kdy jste přes internet a sociální sítě závažně napadán Vy a Vaši blízcí, by bylo nejlepší obrátit se na Národní centrum bezpečnějšího internetu - https://pomoconline.saferinternet.cz/. Pomáhají s řešením těchto online záležitostí. Popis obtěžujícího chování a své konkrétní dotazy jim můžete rovnou přeposlat na email: helpline@saferinternet.cz. Případně můžete kontaktovat internetovou poradnu projektu E-bezpečí - http://poradna.e-bezpeci.cz/ nebo se poradit telefonicky na krizové telefonní lince (286 881 059, 774 089 181), která poskytuje pomoc při řešení případů kyberšikany.

Co se týká právních možností řešení, lze postupovat dvěma způsoby – podat trestní oznámení nebo žalobu. Pokud máte dostatek důkazů, můžete podat trestní oznámení (např. pro trestný čin Poškozování cizích práv) – podává se na policii, která to může vyhodnotit jako přestupek nebo trestný čin (záleží na jejich vyhodnocení). Pokud bývalý partner svým stávajícím chováním zásadně poškozuje Vaši osobu a soukromí, můžete podat občanskoprávní žalobu – ta se podává na místně příslušný soud (dle bydliště žalovaného) a lze se domáhat odškodnění (tj. náhrady nemajetkové újmy), která Vám jednáním byla způsobena.


Myslím, že můj kamarád je ve vztahu, který není úplně ideální. Jeho holka na něj hodně žárlí a nutí ho do věcí, které mu nevyhovují. Co pro něj můžu udělat a jak mu můžu pomoci?

Je pochopitelné, že máte o svého kamaráda starost a chtěla byste mu pomoci. Můžete mu zkusit svou starost o něj sdělit a případně jej nasměrovat do některé z poraden pro oběti domácího násilí nebo některého z intervenčních center, které jsou v každém kraji ČR a zaměřují se na práci s oběťmi domácího násilí. Kamarád může v těchto organizacích o svém vztahu otevřeně hovořit a hledat cestu, jak neuspokojivou situaci řešit.


Můj přítel chce znát moje přístupové heslo do messengeru, říká, že tak si budeme moci ve vztahu plně věřit. Nemám před ním co skrývat, ale stejně mu své heslo dávat nechci a nechci, aby si četl moje zprávy, které si s jinými lidmi píšu. Je to špatně?

Důvěra ve vztahu je jednou z klíčových hodnot. Pokud si tedy nepřejete, aby Váš přítel měl přístup do Vašich zpráv, měl by to respektovat a měl by Vám důvěřovat, že před ním nic neskrýváte. Pokud přítel trvá na tom, abyste mu heslo prozradila, a vyvíjí na Vás nátlak, může to být považováno také za způsob, jak Vás kontrolovat. Tato kontrola může být jedním z projevů partnerského násilí. V takovém případě bychom Vám poradili obrátit se na jednu z poraden pro domácí násilí, kde můžete celou situaci podrobněji konzultovat a kde Vám pomohou se v situaci lépe zorientovat a budou s Vámi hledat vhodné způsoby řešení.

Lze zamezit jakémukoliv kontaktu ze strany bývalého partnera? Jeho prozvánění na mobil a SMS z netu mě obtěžují a traumatizují. Není to příjemné ani současnému partnerovi. Co s tím můžu dělat?

Ano lze. Jsou dvě cesty, jak zamezit tomu, aby Vás Váš bývalý partner již nemohl kontaktovat. První z nich je podání trestního oznámení za stalking (pronásledování), přičemž doporučujeme na nevyžádané SMS a telefonáty nereagovat a uchovat veškerý obsah těchto zpráv a výpis volání jako důkazy pro potřeby trestního řízení. Pokud byste však nechtěla jít cestou trestního oznámení, je možnost si blokovat číslo Vašeho expartnera či si zcela změnit telefonní číslo a zabezpečit sociální sítě tak, aby Vás expartner nemohl kontaktovat ani zjišťovat informace o Vás.