Sexuální násilíPOMOC

Tým proFem

Sexuální násilí

Potřebujete krátkou a rychlou radu? Napiště nám do naší online poradny. Níže si můžete přečíst, s čím se na nás lidé nejčastěji obrací.

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat na jednu věc ohledně pohlavního zneužívání. Byla jsem jako dítě obětí zneužívání. Pachatelem byl můj rodinný příbuzný. Po těch letech jsem se to odvážila konečně říct a řešit to s policí. Po více než roce byl pachatel konečně odsouzen. Okresní soud mu dal podmínku + ambulantní léčení. Sice se mi zdá podmínka strašně málo, ale jsem ráda, že to skončilo. Jde o to, že mám dvě mladší sestry. Stává se, že naši příbuzní někdy berou moji nejmladší sestru s sebou a společně navštěvují daného člověka. Několikrát se stalo, že s ním zůstala v místnosti/bytě sama a já mám opravdu o ni strach. Mohu já (jako poškozená a sestra) nějak zamezit tomu, aby se vídal s mými sestrami? Malá by teď nejspíš nepochopila, co jí dělá. Vím to podle sebe, také jsem to nejdřív nechápala, ale opravdu nechci, aby se jí to stalo také. Chci tomu zabránit. Mohu podat nějaký návrh, aby se k nim nemohl přiblížit?

Zkušenost s pohlavním zneužíváním bývá velmi náročná a traumatická záležitost. Je pochopitelné, že máte o své sestry strach a chtěla byste je ochránit, aby nezažily to, co jste si prožila Vy. Z právního pohledu však nelze k pachateli tohoto trestného činu automaticky přistupovat s předpokladem, že bude chtít trestný čin zopakovat a preventivně vydávat jakékoliv usnesení, které by zabraňovalo se s Vaší nezletilou sestrou stýkat. Pokud byla dotyčná osoba za sexuální zneužívání podmínečně odsouzena, apelovala bych především na Vaše dospělé příbuzné, kteří berou Vaši sestru na návštěvu k této osobě a nechávají ji s dotyčným o samotě. Jelikož existuje určité riziko, že by se i Vaše sestra mohla stát obětí sexuálního zneužívání ze strany této osoby, doporučila bych se vyhýbat situacím, ve kterých by s dotyčným zůstávala o samotě.


Před 14 dny mě znásilnil můj expřítel. Od té doby mi je neustále špatně fyzicky i psychicky, bojím se, nevím, jak mám na to celé zapomenout a co mám dělat.  Moc se bojím, že budu těhotná, ale mám strach navštívit lékaře. Nevím, jak by reagovali moji rodiče, kdyby zjistili, co se stalo. Co bych měla v této situaci dělat?

Znásilnění je velmi náročná a zraňující zkušenost, zvlášť pokud je jeho pachatelem osoba, která nám je či byla blízká. Je pochopitelné, že se ve Vás nyní mísí pocity strachu a nejistoty. Jednou z možností, kterou máte, je využít některou z psychoterapeutických služeb, kde se s důvěrou můžete svěřit se vším, co se Vám stalo a co právě prožíváte. Psychoterapeut/ka Vám může pomoci se s náročnou situací, kterou jste prožila, lépe vyrovnat. Situaci můžete řešit také právní cestou a podat na svého expřítele trestní oznámení za znásilnění. Pokud máte obavu z toho, že byste mohla být těhotná, ale nechcete hned navštívit lékaře, můžete si zkusit udělat domácí těhotenský test, který zakoupíte v každé lékárně či drogerii.


Můj bývalý přítel mě před pár měsíci znásilnil. Je normální, že se mi vzpomínky na tu situaci neustále vrací? Nedokážu na to přestat myslet, i když se snažím na to celé zapomenout. Když se mi vzpomínky vrací, tak se začnu hodně přejídat a na chvíli je mi lépe, ale pak se cítím ještě hůř. Jak to mám zastavit? Od té doby je taky můj vztah s lidmi okolo mě jiný a nevím, jak s nimi o tom mluvit.

Zkušenost znásilnění může zasáhnout život člověka v mnoha oblastech - jde o trestný čin, po kterém se mohou objevovat závažné a různorodé následky. To, co se Vám teď děje - že se snažíte na událost zapomenout, ale vzpomínky se vracejí a pak se přejídáte - je srozumitelnou a normální reakcí Vašeho těla na traumatickou událost. Není výjimkou, že se objevují obtíže, které se znásilněním zdánlivě nesouvisí - zajídání je častá forma, kterou lidé vzpomínky potlačují. Je to z toho důvodu, že je to činnost, u které nám všem většinou bývá dobře. Zpětné vzpomínky (tzv. flashbacky) jsou klasickou reakcí v rámci procesu vyrovnávání se s traumatem. Pokud Vám však výrazně zasahují do každodenního života, je zcela na místě vyhledat pomoc odborníka. Psycholog či psychoterapeut Vám pomůže s nalezením dobrého způsobu, jak s těmito vzpomínkami zacházet. Mohou Vám také pomoci s tím, jak mluvit se svým okolím o tom, co se Vám stalo. Nynější Vaše problémy s komunikací jsou zcela pochopitelné. Úlevu často přínáší přesné naplánování způsobu, jak o znásilnění mluvit. Tuto naplánovanou řeč či formu sdělení doporučuji zaměřit na to, abyste se nemusela nutit do sdělování konkrétních informací, ale zároveň aby okolí mělo zprávu o tom, že je pro Vás nyní těžké období.


Chtěla bych se zeptat, co dělat v případě, že jsem byla znásilněna? Musím to nahlásit na policii?

V případech znásilnění není v zákoně stanovena podmínka, že jej musíte nahlásit na policii. Stal se Vám velmi závažný trestný čin, ke kterému neměl nikdo právo! Postupů v případě znásilnění je více. Obecně doporučujeme se nejdříve svěřit nějaké blízké osobě, například kamarádce. Je to z toho důvodu, abyste nezůstala se svými pocity sama. Mluvte o tom, co prožíváte, případně požádejte o doprovod na vyšetření u lékaře nebo na výslech na policii. Tím se dostávám k další variantě. Je zde zcela na místě vyhledat v co nejkratší době lékařskou pomoc, a to z toho důvodu, aby Vás lékař preventivně ošetřil a případně pomohl se zajištěním důkazů, které byste potřebovala v případě, že se rozhodnete podat trestní oznámení. Vyžádejte si od lékaře lékařskou zprávu. Pokud se rozhodnete podat trestní oznamení, bylo by dobré neprat oblečení, které jste v daný čas měla na sobě (může posloužit jako důkaz). Trestní oznámení můžete podat ústně či písemně na kterémkoliv obvodním oddělení policie nebo na státním zastupitelství. Pro bližší informace o Vašich právech a možnostech jejich uplatnění kontaktujte naši organizaci. Obětem sexuálního násilí nabízíme psychosociální a právní poradenství, terapeutické služby, případně zprostředkování zmocněnce (advokáta). To, že jste byla znásilněna, není Vaše chyba! Máte plný nárok na pomoc!


Od doby, co mě můj přítel znásilnil, mám na sebe hněv a výčitky kvůli tomu, že se mi ho nepodařilo zastavit. Mám pocit, že je to taky moje vina. Snažila jsem se ho zastavit, ale možná jsem mohla udělat něco jinak. Hněv mám taky na něho a mám pocit, že už nemůžu nikomu důvěřovat.  Co mám s těmito pocity dělat?

Negativní pocity a negativistické vnímání sebe sama bývají důsledkem sexuálního násilí, které jste zažila. Pocity viny, zloby a výčitek směřovaných jak k pachateli tohoto trestného činu, tak k sobě samé, se po zkušenosti znásilnění často objevují a je to běžná reakce těla a psychiky oběti. Znásilnění však není Vaše chyba! Oběti znásilnění mohou být po útoku ostražitější a mohou postrádat důvěru v okolí, a to obzvláště v případech, kdy pachatelem je známá osoba. Tedy Vaší momentální nedůvěře v lidi lze rozumět, nicméně by bylo dobré se tomuto tématu věnovat, abyste nemusela zůstat v přesvědčení, že všichni lidé představují ohrožení a mohla navazovat vztahy. Doporučuji Vám vyhledat a zahájit psychoterapii. Psychoterapeut Vám pomůže tzv. zpracovat to, co se Vám stalo a podpořit Vás v znovu hledání cesty, jak důvěřovat lidem. Dále je psychoterapie dobrý a bezpečný prostor pro reflektování vlastních reakcí a pocitů, které se objevily v důsledku této události. Zasloužíte si pomoc!