Slovníček
A | B | D | G | I | K | M | N | O | P | S | T | Ú | V | Z
A
Advokát vs. Právník
–
Právník je obecné označení člověka, který získal vysokoškolské vzdělání ve studijním oboru právo.
–
Advokát je osoba, která poskytuje právní služby a musí být zapsána v seznamu advokátů České advokátní komory. Advokátní činnost je provozována soustavně a za úplatu. Poskytováním právních služeb se rozumí zejména zastupování v řízení před soudy, správními úřady a jinými orgány, obhajoba v trestních věcech, poskytování právních rad, sepisování listin a zpracovávání právních rozborů. Zde všude vystupují advokáti jako právní zástupci klienta.
Asistovaný styk rodičů s dětmi
–
Setkávání dítěte s rodičem, s nímž dítě nežije ve společné domácnosti a se kterým byl z nějakých důvodů (dlouhodobé odloučení, domácí násilí, uspořádání během či po rozvodu) přerušen dosavadní kontakt.
Asistovaný styk je prováděn v bezpečném a k tomu přizpůsobeném prostředí specializovanými pracovníky a pracovnicemi v organizacích, které mají pověření sociálně-právní ochrany dětí.
Cílem asistovaného styku je podporovat vztahy mezi dětmi a rodiči tak, aby dítě mohlo pokojně realizovat své právo na oba rodiče. Při těchto intervencích se průběžně pojmenovávají a sledují možná rizika těchto setkávání pro dítě a zároveň je upřednostňován přínos takových setkávání pro zdravý rozvoj každého dítěte.
B
Bezpečnostní plán
–
Bezpečnostní plán je seznam, opatření, činností a kontaktů, které slouží oběti,
pokud je bezprostředně ohrožená násilím. Může jí tak pomoci připravit se na situace akutního ohrožení při násilném chování partnera/partnerky.
D
Domácí násilí
–
Veškeré akty fyzického, sexuálního, psychického, ekonomického či dalších forem násilí, k němuž dochází v rodině nebo v domácnosti anebo mezi bývalými či stávajícími manžely, partnery či osobami blízkými, bez ohledu na to, zda násilná osoba sdílí nebo sdílel a společnou domácnost s osobou ohroženou tímto násilím.
G
Gender
–
Pojem odkazující na sociálně a kulturně podmíněné a konstruované rozdíly mezi ženami a muži, které jsou historicky a místně proměnlivé. Nejsou přirozenou a neměnnou charakteristikou žen a mužů, ale odráží aktuální stav sociálních vztahů mezi nimi. Jako takový stojí gender v protikladu k biologickým rozdílům, mezi ženami a muži
Genderově podmíněné násilí
–
Veškeré akty fyzického, sexuálního, psychického ekonomického či dalších forem násilí, kterou jsou cíleny na ženy z důvodu, že jsou
ženami nebo na muže z důvodu, že jsou muži, anebo akty tohoto násilí, které nepřiměřeně dopadají na ženy či na muže.
Genderové stereotypy
–
Zjednodušující a zaujaté představy týkající se vlastností, názorů a rolí žen a mužů ve společnosti, v zaměstnání a rodině. Zevšeobecňování mužských a ženských vlastností může částo vést ke znevýhodnění těch, kdo svým chováním vybočují z
daného stereotypu (např. tlak na chlapce a muže, kteří mají zájem o tzv. ženské aktivity
I
Intervenční centra
–
Zařízení sociálních služeb, které nabízí pomoc osobám, které jsou ohroženy násilným chováním ze strany osoby blízké nebo osoby, která s nimi žije ve společném obydlí. Jedná se o služby ambulantní, terénní nebo pobytové. Usilují především o poskytnutí pomoci v krizi, zajištění bezpečí a navrácení osob do běžného života.
K
Křivé obvinění
–
Lživé obvinění druhého člověka z trestného činu, často s úmyslem přivodit tomuto člověku trestní stíhání. Jedná se o trestný čin, za jeho spáchání tudíž může být osoba potrestána i odnětím svobody.
M
Mediace
–
Způsob pokojného řešení sporů a konfliktů, jehož cílem je dohoda. Uplatňuje se v právu i mimo ně, zahrnuty jsou v ní nejen právní, ale vždy také psychologická či sociální specifika. Základem mediace je, že mezi znesvářené strany vstoupí třetí, nezávislá osoba, tzv. mediátor. Jeho role spočívá v profesionálním vedení procesu mediace a oboustranné podpoře účastníků sporu tak, aby nalezli konstruktivní řešení a překonali sporné otázky v průběhu diskuse.
N
Násilná osoba
–
Fyzická osoba, která se dopouští některé z forem domácího nebo genderově podmíněného násilí.
O
Oběť vs. Poškozený
–
Za oběť spáchaného trestného činu je považována každá osoba, která se jí cítí být, pokud nevyjde najevo opak nebo pokud nejde zjevně o zneužití postavení oběti. Obětí trestného činu může být pouze fyzická osoba.
–
V roli poškozeného vystupuje oběť, pokud bylo zahájeno trestní řízení. Poškozený je účastníkem trestního řízení (stejně jako obviněný) a může jím být i právnická osoba.
Odborné sociální poradenství
–
Druh sociální služby, která je poskytovaná osobám v nepříznivé sociální situaci, přičemž se věnuje poskytování podpory a potřebných informací o možnostech řešení jejich nepříznivé sociální situace nebo o způsobech jejího předcházení. Odborné sociální poradenství se zaměřuje na jednotlivé cílové skupiny (rodiny, seniory, osoby se zdravotním postižením, oběti trestných činů a domácího násilí apod.)
Ohrožování výchovy dítěte
–
podle § 201 trestního zákoníku: Dopouští se ho osoba, která ohrozí byť z nedbanlivosti rozumový, citový nebo mravní vývoj dítěte, např. tím, že závažným způsobem poruší svou povinnost o ně pečovat nebo jinou svou důležitou povinnost stanovenou zákonem. Jde o podceňovaný a přitom častý trestní čin, který je páchán v rodinách, kde jsou děti přítomny násilí, kterému je jeden z rodičů vystaven.
Osoba ohrožená domácím nebo genderově podmíněným násilím
–
Fyzická osoba, která je vystavena některé z forem tohoto násilí, a to včetně dětí žijících v rodinách s výskytem domácího nebo genderově podmíněného násilí
OSPOD/ÚMPOD
–
OSPOD je zkratka orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Poskytuje komplexně sociálně-právní ochranu dětí, kdy předním hlediskem je zájem a blaho dítě, ochrana rodičovství a rodiny a vzájemné právo dětí a rodičů na rodičovskou výchovu a péči. Činí opatření s cílem zajistit práva dítěte a jeho životní potřeby a omezit působení nepříznivých vlivů na děti.
Mimo jiné také zastupuje dítě během řízení o úpravě poměrů (v němž se rozhoduje o péči a výživném) či poskytuje součinnost soudu při výkonu rozhodnutí o výchově nezletilých dětí.
–
ÚMPOD je zkratkou Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Předmětem činnosti je zejména pomoc při vymáhání výživného ze zahraničí a do zahraničí, řešení případů tzv. mezinárodních únosů dětí, zajištění práva styku a mezinárodní osvojení.
P
Párová psychoterapie
–
Je určena pro manžele a partnery (i homosexuální páry), kteří cítí potřebu řešit své vztahové potíže. Pomocí této formy terapie se řeší partnerské konflikty a problémy soužití, zlepšuje se schopnost komunikace a posiluje se empatie. Má za úkol upevnit schopnost podívat se na situaci ze zorného úhlu druhého partnera a zlepšit komunikaci mezi partnery.
Pohlavní zneužití
–
podle § 187 trestního zákoníku: Trestná je soulož/jiné sexuální praktiky s dítětem mladším 15 let, i když k tomu dalo souhlas. Pokud to bylo proti jeho vůli, jedná se o znásilnění.
Předběžné opatření ve věci ochrany proti domácímu násilí
–
Je jedním z prostředků v civilním procesu, který poskytuje ochranu při akutním ohrožení domácím násilím. O návrhu na vydání předběžného opatření ve věcech ochrany proti domácímu násilí rozhoduje soud do 48 hodin, přičemž rozhodnutí je vykonatelné již jeho vydáním. Předběžným opatřením může být rozhodnuto o dočasném nařízení opuštění násilné osoby společného bydlení a jeho bezprostředního okolí, zákazu vstupovat do tohoto obydlí anebo setkávat se s navrhovatelem/navrhovatelkou. Zároveň se jedná o ochranu proti tzv. stalkingu, může jím být uložen zákaz sledovat a obtěžovat navrhovatele.
Soud může na návrh předběžné opatření prodloužit na nezbytně dlouhou dobu, nejdéle na 6 měsíců.
Předběžné opatření ve věci péče o nezletilé dítě
–
Předběžné opatření v případech péče soudu o nezletilé děti je prozatímní soudní rozhodnutí, které soud vydává v průběhu soudního řízení v případě, kdy je třeba určit osobu, jíž bude dítě předáno do péče, stanovit výživné, či řešit osobní styk dítěte s rodičem.
Přestupek
–
Deliktní jednání nižšího stupně závažnosti než trestný čin, které je společensky škodlivé a které je výslovně za přestupek označeno zákonem.
Psychoterapie
–
Psychoterapie je léčba tzv. psychologickými prostředky, pomocí rozhovoru s klientem. Cílem psychoterapie je navodit změnu u klienta, případně pomoci klientovi problematickou situaci změnit. Tato změna by měla umožnit klientovi lépe fungovat v dané situaci. Její základem je vztah založený na důvěře, bezpečí a plně akceptující jedinečnost osobnosti klienta.
PTSP
–
Posttraumatická stresová porucha, jinak také nazývána jako reakce na závažný stres. Vzniká jako reakce na traumatickou událost. Postižený opakovaně prožívá událost v myšlenkách, snech a fantaziích a vyhýbá se místům a situacím, ve kterých k události došlo. Porucha se často projevuje poruchami spánku, soustředění včetně výpadků paměti nebo úlekovými reakcemi.
S
SARA DN
–
Metodický nástroj Policie ČR sloužící k vyhodnocení míry ohrožení osoby – oběti domácího násilí.
Sekundární viktimizace
–
Jsou to důsledky např. necitlivého jednání a emocionálního poškozování oběti neadekvátním přístupem médií, lhostejným přístupem okolí, opakovanými a dlouhými výslechy, nedůvěry k výpovědi dítěte, konfrontace oběti s obviněným apod.
Sexuální násilí
–
Jakékoli sexuální jednání zahrnující pokusy o dosažení sexuálního styku, nežádoucí sexuální poznámky a návrhy, činy směřující k obchodování s lidmi či jinak namířené proti sexualitě jedince, které využívají nátlak. Ve většině případů s sebou sexuální násilí nese používání sexuality jako nástroje moci.
Sexuální nátlak
–
podle § 186 trestního zákoníku: Sexuálního nátlaku se dopustí ten, kdo jiného donutí (násilím, hrozbou násilí nebo jiné újmy, ale i využívaje jeho bezbrannosti) k sebeukájení. O sexuální nátlak se jedná také, pokud pachatel využije svého postavení nebo vlivu/závislosti oběti (např. učitel, farář, zaměstnavatel) a díky tomu jiného přiměje k pohlavnímu styku, k pohlavnímu sebeukájení, k obnažování.
Střídavá péče
–
Jeden z druhů péče o dítě, při němž se stanoví určité časové období, po které bude každý z rodičů o dítě pečovat (tedy například 14 dní otec a 14 dní u matka). Každý z rodičů musí pro dítě vytvořit potřebné zázemí. Soudní praxe nevyžaduje, aby časový úsek, ve kterém je dítě v péči toho kterého z rodičů, byl při rozhodnutí o střídavé péči shodný, může být stanovena i tzv. asymetrická střídavá péče. I v případech střídavé péče soud rozhodne o výši výživného v závislosti na majetkových poměrech rodičů a potřebách dítěte.
T
Trestní oznámení
–
Je oznámením o skutečnostech nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin, které lze podat u jakéhokoliv policejního orgánu nebo na státním zastupitelství a může být učiněno ústně nebo písemně. Z podání musí být patrno, kterému orgánu činnému v trestním řízení je určeno, kdo jej činí, a jaké věci a osoby/osob se týká.
Týrání osoby žijící ve společném obydlí
–
podle § 199 trestního zákoníku: Jednání označené jako týrání se vyznačuje vyšším stupněm necitlivosti, bezohlednosti a bolestivosti a oběť ho pociťuje jako těžké příkoří. Dochází k němu mezi osobami žijícími ve společném obydlí (nejčastěji mezi manžely, partnery, sourozenci, rodiči a dětmi, nájemníkem a majitelem bytu). Společným obydlím se rozumí byt či rodinný dům, ale také ubytovna či vysokolškolská kolej.
Týrání svěřené osoby
–
podle § 198 trestního zákoníku: Týráním soudní praxe rozumí zlé nakládaní se svěřenou osobou (obětí může být typicky dítě, žák, svěřenec nebo senior – rodič, prarodič, osoba ve zdravotnickém či jiném zařízení). Může jít o zlé nakládaní působením fyzických útrap, ale i o zlé nakládání v oblasti psychické. Např. hrubé zanedbávání zdravotních, stravovacích, hygienických a dalších potřeb.
Ú
Únos dítěte a osoby stižené duševní poruchou
–
podle § 200 trestního zákoníku: Za únos ve smyslu tohoto ustanovení je třeba považovat jednání rodiče, kterému sice zůstala zachována rodičovská práva, ale dítě bylo soudním rozhodnutím svěřeno do výchovy rodiče druhého. Odejme-li dítě tomuto oprávněnému rodiči a znemožní mu další péči o unesené dítě, dopouští se trestného činu.
V
Vykázání
–
Je preventivním opatřením ochrany proti domácímu násilí. Policista je oprávněn vykázat násilnou osobu ze společného obydlí na dobu 10 dní. K vykázání může být přikročeno, jestliže policista vyhodnotí, že situace naplňuje znaky domácího násilí. Mezí hlavní účely vykázáni patří - ochrana osoby ohrožené domácím násilím, zamezení dalšímu násilnému jednání ze strany násilné osoby a poskytnutí časového prostoru ohrožené osobě, aby mohla udělat kroky a rozhodnutí, jak v dané situaci postupovat. Soud může rozhodnout o prodloužení vykázání prostřednictvím předběžného opatření ve věci ochrany proti domácímu násilí.
Viktimizace
–
Proces, v němž se člověk stává obětí trestného činu
Výlučná péče
–
Dítě je v péči jednoho z rodičů. Druhý rodič má právo se s dítětem stýkat a vyživovací povinnost k dítěti. Rodiče se spolu mohou sami na těchto záležitostech dohodnout mimosoudně nebo písemnou dohodu předloží soudu ke schválení. Pokud se dohodnout nedokáží, rozhoduje o uspořádání poměrů dítěte soud.
Z
Zanedbání povinné výživy
–
podle § 196 trestního zákoníku: Trestného činu se dopustí ten, kdo neplní svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jinou osobu po dobu delší než 4 měsíce. Není podmínkou, aby bylo vydáno soudní rozhodnutí o stanovení výživného. Nejčastěji se trestného činu dopouští rodiče vůči dětem, může jít ale i o opačnou situaci, případně výživné mezi širšími příbuznými.
Zmocněnec
–
Zmocněnec je fyzická nebo právnická osoba, která je pověřená jednat jménem jiné osoby či instituce. Je to osoba, která na základě udělení plné moci někoho jiného zastupuje.
Znásilnění
–
podle § 185 trestního zákoníku: Znásilnění se dopouští pachatel, který jinou osobu donutí k souloži nebo k jiným formám sexuálního ukojení, a to násilím, pohrůžkou násilí nebo jiné těžké újmy či využitím její bezbrannosti. Jinou těžkou újmou může být např. zveřejnění fotografií oběti nebo odebrání dětí. O bezbrannost půjde, např. pokud je znásilněná osoba pod vlivem drog, alkoholu nebo spí. Násilí znamená i situaci, kdy pachatel uvede oběť do stavu bezbrannosti (např. ji opije). Znásilnění zahrnuje i orální, anální a obdobné praktiky.
Zvlášť zranitelná oběť
–
Oběti, u kterých je vyšší nebezpečí způsobení druhotné újmy nebo zastrašování ze strany pachatele. Tyto oběti také mohou být zvláště náchylné k prohloubení prožívaného stresu a citového zranění v důsledku samotné účasti v trestním řízení, např. při výslechu. Zákon vymezuje několik skupin zvlášť zranitelných obětí - oběti mladší 18 let, osoby vysokého věku nebo hendikepované osoby, oběti trestného činu obchodování s lidmi, oběti trestného činu v sexuální oblasti, trestného činu zahrnujícího nátlak, násilí nebo pohrůžku násilí, trestného činu spáchaného pro příslušnost k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, tříde.